O czym musi pamiętać każdy początkujący fotograf?

Bycie fotografem składa się z kilku bardzo ważnych detali i nawyków, o których cały czas musisz pamiętać robiąc zdjęcia. Znajomość tych podstaw, pozwoli Ci uniknąć wielu błędów, zaoszczędzić Twój czas oraz fotografować bardziej świadomie. Oto kilka podstawowych zasad, o których należy pamiętać, żeby robić lepsze zdjęcia.

TYLKO FORMAT RAW + JPG

Zakładamy, że masz już swój aparat fotograficzny, a nim format zdjęcia “RAW/NEF” pojawiający się zaraz obok JPG. Dlaczego jest on taki ważny? Ponieważ pozwala nam bardzo skutecznie poprawić wygląd zdjęcia i uratować je, kiedy wyjdą nam…np. za żółte. Jest to spowodowane złymi ustawieniami w balansie bieli, które można szybko skorygować przy pomocy pliku RAW oraz programu, który jest najczęściej dołączony na płycie do naszego aparatu. Wystarczy otworzyć zdjęcie RAW w programie i przesunąć suwakiem, by ustawić prawidłowy balans bieli. Uwierzcie mi, że dają one zdjęciom nowe życie.

RÓB ZDJĘCIA W DUŻEJ ROZDZIELCZOŚCI

Robiąc zdjęcia masz do wyboru kilka rozdzielczości zdjęcia – S, M i L – polecam formaty M i L, ponieważ nigdy nie wiesz, kiedy dane zdjęcie Ci się przyda w dużym formacie. Oto kilka takich potencjalnych sytuacji :

-drukowanie zdjęć na wystawę fotograficzną

-wysyłanie zdjęć na konkursy, które mają określoną rozdzielczość

-publikacja w gazecie

-wykorzystywanie zdjęć w formie fotoksiążek czy fotoobrazów

większe zdjęcia = więcej możliwości i ważnych detali przy obróbce graficznej

Trudno jest przewidzieć, czy zdjęcia które robisz, nie przydadzą Ci się kiedyś w większym formacie. Bo nie ma nic gorszego, kiedy np. ktoś chce wywołać Twoje zdjęcia i powiesić na ścianie…a może oprawić sobie je jedynie w malutką ramkę. Pewnych rzeczy nie da się cofnąć, więc warto się przed takimi sytuacjami zabezpieczyć.

ORYGINAŁ + PRZERÓBKA

Miej zawsze przy sobie dwie wersje zdjęcia, na wypadek, gdybyś chciał wprowadzić jakieś zmiany w obróbce. Nigdy nie zapisuj przerobionego zdjęcia w miejsce oryginału, bo pewnych zmian już nie cofniesz, a dodawanie nowych efektów i kolorów – może tylko pogorszyć jakość zdjęcia.

REGULARNY BACKUP

Kopia bezpieczeństwa, czyli ochrona przed utratą zdjęć. Zainwestuj z dysk przenośny i rób na bieżąco kopie zapasową swoich folderów ze zdjęciami. Bezpieczniej jest zgrać je od razu z karty na dysk w komputerze i od razu na dysk zewnętrzny lub dysk w chmurze – taki jak np. Dropbox czy Google Drive. Taki nawyk, pomaga nie tylko uniknąć wykasowania się zdjęć ale przede wszystkim uczy pewnej organizacji pracy oraz zdjęć w folderach. Polecamy robić w nich również porządek i to najlepiej zaraz po zgraniu ich na któryś z powyższych dysków. Od razu kasuj te zdjęcia, które się nie udały. Łatwiej wtedy stworzyć ład, posegregować wszystko od razu i nie tracić miejsca na dysku na nieudane kadry. Nie ma nic lepszego, niż porządek w folderach. 

Author: Patrycja Kurzepa

Cześć! Jestem fotografem pozytywnie nastawionym do życia. Chcę, żeby moje zdjęcia odzwierciedlały naturalność i piękno. Dołącz do mnie!

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *