5 porad dla początkujących fotografów.

 

1  # Sprzęt to nie wszystko.

Na samym początku należy pamiętać, że to nie aparat robi zdjęcia – tylko fotograf.

Często jest tak, że obserwujemy naszych fotograficznych idoli, inspirujemy się ich zdjęciami i… kupujemy taki sam sprzęt jak oni, żeby robić TAKIE SAME ZDJĘCIA. To tak nie działa. Bynajmniej nie na początku.

Każdy z nas od czegoś musiał zająć i nie oszukujmy się, że każdego początkującego fotografa było stać na drogi sprzęt. Inwestowanie w lepszą optykę jest procesem, który rozwija się wraz z naszymi umiejętnościami oraz wiedzą. Na początek zacznij więc od kupna prostego w obsłudze i niedrogiego aparatu z uniwersalnym obiektywem. Dlaczego? Po to, żeby sprawdzić czy fotografia jest dla Ciebie, czy Ci się to podoba, jaki rodzaj fotografii lubisz i czy chcesz się rozwijać dalej w tym kierunku. Jeśli będzie sprawiało Ci frajdę robienie zdjęć, będziesz chciał poprawiać swój warsztat i ludzie zaczną doceniać Twoją prace – wtedy możesz myśleć o rozbudowywaniu swojego sprzętu.

Jeśli miałaby Ci coś poradzić – to kupno stałoogniskowego obiektywu 50mm/1.8 zamiast podstawowego obiektywu, który jest dołączony wraz z aparatem. To przyśpieszy Twoją naukę.

2 # Rób dużo zdjęć.

Początkujący fotografowie wpadają w pułapkę czytania książek o fotografii, stron fotograficznych, oglądania portfolia innych fotografów i zastanawiania się godzinami – jak zrobić takie zdjęcie? Moja rada wydaje się banalnie prosta – po prostu rób zdjęcia. Dużo różnych zdjęć. Ludziom, kwiatkom, budynkom. W pomieszczeniu, na dworze, przy słabym świetle i mocnym słońcu. Próbuj, zmieniaj ustawienia i obserwuj co się wydarzy na zdjęciu. Zamieniaj ISO, przysłonę i czas naświetlania. Ucz się do momentu, aż uzyskasz zamierzony efekt. Dla mnie osobiście najlepsza nauka fotografii jest przez praktykę, ponieważ mogę uczyć się na własnych błędach, wyciągnąć wnioski i lepiej zrozumieć całą teorię, którą przeczytałam w książce.

3 # Warsztaty, kursy, szkolenia.

Przyznaję, że jestem całkowitym samoukiem w tej dziedzinie i uczę się fotografii już od ponad 7 lat. Ale jeśli Tobie samodzielna nauka fotografii sprawia, że częściej się wściekasz a nie ekscytujesz- czas pomyśleć o warsztatach fotograficznych, które przyśpieszą i umilą Ci cały ten proces J Praca z ekspertami to nie tylko praktycznie wytłumaczenie i pokazanie efektów różnych ustawień, ale przede wszystkim zrozumienie tego, co robisz – by móc robić zdjęcia coraz lepiej w przyszłości J Dodatkowo – zaoszczędzisz swój czas na szukanie informacji, swoich nerwów podczas fotografowania oraz…stworzysz swoje pierwsze zdjęcia do portfolio. Poszukaj w swoim mieście warsztatów fotograficznych lub porozmawiaj z profesjonalnym fotografem w Twojej okolicy i umów się z nim na sesje, nawet jako drugi fotograf, żeby uczyć się pod okiem fachowca. Nie popełniaj mojego błędu – zamiast iść powoli, do góry po stromych schodach – wjedź winą na wyższy poziom fotografii.

4 # Rób zdjęcia najwyższej rozdzielczości.

Nie popełniaj mojego błędu i nie oszczędzaj na karcie pamięci oraz miejscu na dysku. Pamiętaj, że nawet będąc na początku drogi – możesz zrobić zdjęcia, które nie tylko będą Twoimi ulubionymi, ale które kiedyś jeszcze mogą Ci się do czegoś przydać. Nie wszystkie zdjęcia przecież „nadają się do szuflady” Moja rada jest taka, żebyś od początku kupił kartę pamięci 16GB – i bez obawy o brak miejsca na karcie – robił zdjęcia w najwyższej jakości, formacie L oraz z możliwością zapisu JPG + RAW

5 # Cierpliwość, wytrwałość i ciężka praca – daje efekty.

Musisz liczyć się z tym, że fotografia to sztuka, którą trudno jest opanować z dnia na dzień. Ale każdego dnia – możesz uczyć się czegoś nowego, przynajmniej jednej rzeczy i z czasem będzie Ci łatwiej czerpać z niej przyjemność. Nie zniechęcaj się, próbuj codziennie robić zdjęcia i nie porównuj do innych, bo stracisz wiarę we własne możliwości. Znam wiele osób, które zachłysnęły się fotografią, zainwestowały mnóstwo pieniędzy w sprzęt, ale…straciły serce do tego co robią, a żeby być dobrym fotografem – serce, kreatywne pomysły i pozytywne myślenie jest niezbędne. Otaczaj się ludźmi, którzy będą Cię wspierać, fotografuj swoich najbliższych, bądź w kontakcie z zawodowymi fotografami, baw się ustawieniami, miej z tego frajdę. I ćwicz, ćwicz, ćwicz.

5 porad dla początkujących fotografów. 2

Jesteś początkującym fotografem? Napisz mi, z czym masz największy problem i postaram Ci się pomóc i odpisać w następnym wpisie.

Author: Patrycja Kurzepa

Cześć! Jestem fotografem pozytywnie nastawionym do życia. Chcę, żeby moje zdjęcia odzwierciedlały naturalność i piękno. Dołącz do mnie!

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *