BLOG

Niezbędnik fotografa. Mój terminarz.

 

Pisanie na papierze sprawia, że wszystko bardziej się nam utrwala w pamięci. A ja lubię mieć wszystko poukładane zwłaszcza w mojej pracy, która jest pełna szczegółowych informacji na temat różnych sesji zdjęciowych jakie wykonuje. Bardzo łatwo jest – podczas wielu zleceń w tygodniu- zapominać o drobiazgach, które mają ogromny wpływ na nasze zdjęcia. Każdy z fotografów ma inny system pracy i większość terminów przechowywana jest przez nich w wersji elekronicznej – na emailu od Klienta, na facebooku lub wpisana w kalendarzu na telefonie. Z początku również taki system mi opowiadał – portfolio na tablecie, terminarz w aplikacji i wszystkie dane o sesji w emailu. Niestety – urzędzenia nawet te najlepsze – czasem zawodzą i bardzo źle wygląda bawienie się telefonem (  wpisywanie wszystkich danych ) –  na spotkaniu z Klientami. Dodatkowo – telefon może nam się rozładować, Internet skończyć… i  możemy stracić dostęp do ważnych dla nas plików. Dlatego, żeby nie narażać się “na jakąkolwiek utratę danych”  co dla nas fotografów jest najgorszą z możliwych rzeczy – postanowiłam stworzyć swój system pracy, który będzie bezpieczny, zorganizowany i bardzo w moim stylu. Tak powstał terminarz dla fotografów, który pomoże mam nadzieję również i Wam – mieć wszystkie ważne dokumenty w jednym miejscu. ( Dziękuję za inspiracje wszystkim osobom z którymi miałam przyjemność pracować i które zawsze przychodziły z estetycznym notesem do zapisywania swoich pomysłów. )

TERMINARZ DLA FOTOGRAFÓW :

Powstał z myślą o nas, fotografach, żeby pomóc w organizacji naszej pracy z Klientami podczas sesji jak i również przed nią. Pomaga w jednym miejscu zapisać wszystkie ważne dane dostyczące Klienta oraz zlecenia. Ma służyć także do wpisywania naszych pomyslów na daną sesje, rekwizytów oraz miejsc, w których chcielibyśmy je zrobić. Idealna, estetyczna ściąga, żeby o niczym nie zapomnieć. 

DANE :

Wpisujemy imię i nazwisko pary młodej, osoby prywatnej lub firmy, która chce podjąć z nami współprace. Do tego wpisujemy od razu wszystkie namiary, w razie potrzeby, by móc być z nią w kontakcie. Następnie dopisujemy szczegóły dotyczące zlecenia – wszystko, co ustaliście w emailu, podczas spotkaniu lub telefonicznie. Data, miejsce, cena, ilość oddanych zdjęć, żeby żadna ze stron nie miała wątpliwości. 

PAMIĘTAJ :

To miejsce przeznaczone do zapisywania wszelkiego rodzaju ważnych rzeczach dotyczących sesji – sprzętu np. ( “sesja może odbywać się również w pomieszczeniu dlatego naładuj akumulatorki i zabierz ze sobą lampę błyskową” ) lub uwag Klienta – ( zdjęcia tylko poziomowe, rozdzielczość 1000×700 ) lub rekwizytów, które mogą Ci się przydać podczas zdjęć. Lub też żeby zadzwonić i umówić się np. z makijażystką na stylizowany make-up.

MOJE POMYSŁY :

Możemy tutaj wpisać wszystkie pomysły oraz inspiracje na sesje – lokalizacje, stylizacje, ubiór czy makijaż. A my fotografowie bardzo często mamy swoje własne wizje, dlatego warto je od razu zapisać, żeby o nich nie zapomnieć ( bo to również najgorsze co może być, kiedy masz świetny pomysł na sesje, który nie zapisany nigdzie – przepada ) Dobrym sposobem na organizacje zleceń, jest przypisanie do wypełnionego terminarza – również zawartej na piśmie umowy, żeby mieć wszystko na papierze i zawsze pod ręką.  

 

TERMINARZ DLA FOTOGRAFA 

( pobierz tutaj ) 

Dziękuję bardzo za Twoją obecność na moim blogu. Mam nadzieję, że kalendarz Ci się przyda. Daj znać! :)